BEZ OBALU s Kateřinou Konečnou - 35/2023

29. 8. 2023

Sebrala vláda peníze českým důchodcům, aby mohla pomoci kanadským?

Po bílém prášku má Vaňková (ODS) problém s bílými koňmi.

Čína vítězem summitu BRICS.

Máme tady polokulaté – třicáté páté – Bez obalu a já Vám děkuji, že jej čtete, neboť poslední dva díly měly nevídaný dosah srovnatelný s publicistickými pořady televizních stanic. A teď už k aktuálním k událostem posledních dnů.

Brněnská primátorka za ODS, Markéta Vaňková, je znovu v centru dění. Ještě ani nestačila vyšumět kauza »bílý prášek« a Vaňková má další, ještě větší problém. Vyšetřování detektivů Národní centrály proti organizovanému zločinu totiž podle zjištění Seznam zpráv ukázalo, že vedení radnice Brno-střed, obsazeno jejími spolustraníky z ODS, v roce 2012 přikleplo Vaňkové lukrativní půdní prostory s podmínkou rekonstrukce na byty o výměře celkem 300 metrů čtverečních. Vaňková navíc prý použila jako bílé koně svého švagra a jeho přítelkyni, kteří ovšem na následnou výstavbu bytů v těchto prostorech neměli dle vyšetřovatelů dostatečné finanční prostředky.

Za Vaňkovou stojí Blažek

Vaňková obvinění v celé věci odmítla již v roce 2020 v prohlášení, pod kterým je podepsán i ministr spravedlnosti a předseda jihomoravské ODS, Pavel Blažek. Jako kdyby to již doposud nebyl dostatečný bizár, když aktuální ministr spravedlnosti z pozice šéfa krajské organizace kryje svou stranickou kolegyni, tak v radě, která o přidělení půdních prostor v té době rozhodovala, seděla sama přímo Vaňková a dva koncipienti Blažkovy kanceláře. A podpis starosty jakožto poslední kontrolní mechanismus? Tehdejší starosta Šťástka, samozřejmě také z ODS, prý nevěděl, že podepisuje pronájem pro příbuzné své radní.

Klasicky nikdo za nic nemůže a nikdo nic neví, a to včetně předsedy vlády, podle kterého je to v rovině článků a údajného vyšetřování, o kterém on nic neví a nemá žádné zprávy. Premiér dál prohlásil: »Já už bych si přál, aby bylo nějaké rozhodnutí, aby to skončilo tak či onak, ale aby prostě bylo jasno a nebyli jsme neustále vystavováni nějakým článkům«. No jo, chápu. Tak v klidu by ODS mohla pokračovat ve svých kmotrovských praktikách, kdyby jen pořád nevycházely nějaké články od zlých novinářů, které jim do toho tak hází vidle. A pak všichni se divíme, proč nejsou byty pro mladé rodiny, když ODS s rozdělováním městských prostor nakládá obdobným způsobem. Způsobem, který mimo jiné zapříčinil, že v dostupnosti bydlení je naše země už druhou nejhorší v celé Evropě a na pořízení nemovitosti je u nás třeba 13 hrubých ročních platů. Pro politiky se ale lukrativní prostor najde vždycky. Obzvlášť pak pro ty z ODS. A radnice přitom mlží – detektivům odmítla vydat listiny týkající se předmětných půdních prostor a dodnes tak není jasné, na základě čeho byly tyto prostory přiděleny z řad zájemců právě Ondřeji Vaňkovi, švagrovi primátory. Systém manipulace přidělování městských bytů fungující na základě milionových úplatků popsal již v roce 2020 starosta Rojetína Petr Hubálek. Podle něj pak byla jednou z hlav této organizované skupiny, hlava nynějšího ministra spravedlnosti, Pavla Blažka. I v jeho případě tak jde o další druhou kauzu v krátkém časovém sledu, kvůli které se navíc jakožto ministr spravedlnosti dostává do střetu zájmů. Petře Fialo, budete mít dostat odvahy ukázat Donu Pablovi druhou i červenou kartu, nebo se nadále budete schovávat za prázdné fráze?

Další miliardy z okna

ODS a nakládání s veřejným majetkem ještě jednou. Stát totiž zvažuje nákup plynovodní sítě na našem území, aktuálně vlastněné firmou Net4Gas. To by samo o sobě nebylo nic špatného. Ostatně KSČM od počátku jako jediná strana kritizovala to, že se stát zbavil strategických sítí a odvětví. Problém ovšem je, že v této síti aktuálně neproudí žádný plyn a její nákup by tak podle všeho pomohl pouze německé pojišťovací skupině Allianz, jež je konečným majitelem této sítě, spolu s kanadským penzijním fondem OMERS. Po odstřižení České republiky od ruského plynu k nám totiž plyn proudí pouze z Norska a z terminálů na zkapalněný plyn. I proto objem plynu přepraveného plynovody Net4Gas zaznamenal loni meziroční pokles o 98 % a letos pokračuje v nastoleném trendu. Jeho plynovody na našem území nejsou ani tranzitní a Net4Gas tak nemůže vybírat ani poplatky za tranzit, kvůli čemuž se společnost dostala do dluhu ve výši astronomických 34 miliard. Část v hodnotě 10 miliard korun musí být zaplacena v roce 2025 a další dluhopisy v hodnotě přibližně 7,7 miliardy korun do konce roku 2026. Vyrovnání zbylých závazků potom věřitelé očekávají postupně do roku 2031. Tento dluh podle ekonoma Lukáše Kovandy nákupem plynovodní sítě připadne na nového majitele a ve výsledku jej na úkor zahraničních korporací zaplatí daňový poplatník v České republice. Takhle se vláda snaží dostat veřejné finance pod kontrolu? Nákupem společnosti před bankrotem, s dluhem ve výši desítek miliard, které se pak přičtou ke státnímu dluhu? Plní tady snad ministr Síkela nějaké zadání? Je zajímavé, že českým důchodcům vláda letos sebrala 20 miliard, ale těm kanadským je hodlá de facto dát!

Čína a BRICS bodují

Pojďme se podívat na výsledky summitu BRICSu, který byl jednoznačným vítězstvím Číny. BRICS sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jižní Afriku. Ovšem summitu se účastnilo i mnoho dalších států, které se nazývají »Přátelé BRICSu«, a které mají zájem o úzkou spolupráci. 40 států deklarovalo přání vstoupit do BRICS a 12 z nich je ve vysokém stupni připravenosti. Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Irán spolu s Egyptem, Etiopií a Argentinou se stanou plnohodnotnými členy 1. ledna 2024.

Hlavním cílem summitu bylo dosáhnout shody na prvním rozšíření BRICS, připravit půdu pro jeho pokračování a shodnout se na zvýšeném využití jiných měn v obchodu než je zatím převládající americký dolar. Mezi státy, které usilují o členství v dohledné době je Venezuela (s velkou zásobou ropy), Nigérie (země číslo dvě v subsaharské Africe), Pakistán a Bangladéš (jedny z nejlidnatějších zemí světa).

Proces jisté »dedolarizace« světového trhu zvláště s fosilními palivy byl bezesporu zahájen. Cílem Nové rozvojové banky je zvýšit podíl financování v místních měnách až o 30 %. Banka má k dispozici kapitál 100 miliard USD, které půjčuje bez politických podmínek, které si naopak klade Mezinárodní měnový fond. Sníží se tak závislost na dolaru a euru, zvýší se význam měn BRICS, který by příští rok měl dosáhnout na 37 % světového HDP. Země BRICS by měly zajišťovat 32,1 % celosvětového hospodářského růstu., zatímco země G7 pouze 29,9 %.

BRICS podle politologa Solonnikova »není nástrojem boje proti Západu«, ale podle amerických expertů se stane platformou pro vývoj nové verze globalizace založené na budování horizontálních vazeb v rámci nezápadního světa. Americká kongresmanka Greenová vyzvala politiky, aby odvrátili pozornost od konfliktu na Ukrajině a věnovali se hrozbě propadu dolaru a aktivitám zemí BRICS. I britský Financial Times označil expanzi BRICS za vítězství čínského vůdce, který si přeje vytvořit větší konkurenci G7.

Na závěr si Vás dovoluji pozvat ve středu 6. září na demonstraci proti Fialově vládě na náměstí Míru v Domažlicích od 15:00 hodin. Ve stejný den – tedy ve středu 6. září – pak ještě od 17:00 hodin na besedu v městském kulturním zařízení v Horšovském Týně!

Těším se na Vás, tak dorazte!

Mějte se krásně!

Kateřina Konečná 

Odkaz na aktuální video naleznete zde: https://www.youtube.com/watch?v=eVs1Kxf9r9A

Jedna vládní kauza střídá druhou: https://www.youtube.com/watch?v=ohdlOH3O8cU

Video: 
Autor: 
Kateřina KONEČNÁ, předsedkyně ÚV KSČM a poslankyně Evropského parlamentu
Zdroj: 
ÚV KSČM