BEZ OBALU s Kateřinou Konečnou – 38. týden, 19.9. - 25.9.2022

27. 9. 2022

Dobrý den u dalšího Bez obalu!

Je po volbách (tedy po těch komunálních), a tak jsou některé strany otevřenější a z úhlavních nepřátel se stávají koaliční partneři. V dnešním 38. dílu Bez obalu se podíváme na to,

  • proč ANO ihned po volbách uzavírá koalice s vládními stranami
  • proč ministr Síkela šel s pravdou ven o zastropování až po volbách
  • kdo bude s velkou pravděpodobností příští italský premiér

Minulý týden byl samozřejmě ovlivněn zejména vrcholící kampaní a samotnými volbami. V první řadě bych chtěla moc poděkovat všem, kteří k volbám přišli. Bohužel více než polovina voličů zůstala doma. KSČM od těchto voleb neměla velká očekávání, neboť změny, které musí naše strana udělat, aby se vrátila do Poslanecké sněmovny hlavním vchodem přišly pozdě. Krizové vedení mělo přijít hned po debaklu v krajských volbách v roce 2020 a ne až po sněmovních na podzim loňského roku…každopádně děkuji jménem téměř 400 zastupitelů ve městech a obcích za jejich zvolení! První informace o povolebních vyjednáváních z některých krajských měst také nastínila, na jakém půdorysu by v budoucnu mohla vzniknout vládní spolupráce. Popularita Petra Fialy dlouhodobě patří ve srovnání s dalšími evropskými premiéry mezi nejnižší, přičemž nadále klesá s každým dalším měřením.  Podle srpnových dat mezinárodní analytické společnosti Morning Consult vyjádřilo nedůvěru premiérovy až 78 % dotázaných Čechů. I kdyby Fiala vydržel v čele vlády až do příštích sněmovních voleb, dá se očekávat, že ODS bude ve svých řadách hledat další výraznou tvář nezatíženou vládním angažmá. Jednou z takových osobností by mohl být jihočeský hejtman Martin Kuba, díky kterému ODS v Českých Budějovicích porazila i hnutí ANO. Kuba se dlouhodobě netají kritickým postojem vůči vedení ODS v čele s Petrem Fialou, zároveň byl Kuba označen Andrejem Babišem jako občanský demokrat, s kterým si v budoucnu dokáže představit spolupráci. Není proto asi překvapením, že právě v Českých Budějovicích (obr3) spolu hned večer po volbách zasedli zástupci ODS a ANO, aby jednali o potenciální koalici na radnici jihočeské metropole. Prosím proto voliče ANO, až příště půjdou k volbám - buďte ostražití, jaké konsekvence může mít váš hlas, abyste ve výsledku nebyli nepříjemně překvapení, když se poté Andrej Babiš nechá podpořit starou dobrou kmotrovskou ODS, která pro udržení koryt znovu jen vymění obličeje na plakátech. Tou ODS, díky které se již milion Čechů pohybuje na hranici chudoby. Podobné to bude určitě i v dalších městech. Andrej Babiš vykřikoval, jak strany vládní koalice jsou málem toxické, aby si pak s nimi okamžitě plácl. Ještě v sobotu tak například uzavřelo ANO koalici ve Vyškově. A hádejte s kým!? No přece s ODS, KDU-ČSL a STAN! V Plzni šlo ANO2011 tak daleko, že bude spolupracovat i s Piráty. Asistovat u chtěla dokonce i SPD, jejíž lídr Tomio Okamura rovněž často jakoukoli spolupráci zejména s Piráty odmítá. A pak vidíte, jaká je realita…

Vládní strany si byly vědomy toho, že tyto volby jsou první možností voličů, jak vystavit vládě jisté vysvědčení za její počínání. Stejně tak vládní činitelé věděli, že u voličů sílí společenská apatie a rezignovanost, jelikož lidé ve stávající situaci zkrátka nevěří, že by jim někdo mohl pomoci, když jediné, co od vládních činitelů v posledních měsících z médií slyší je „my nic nezmůžeme, my jsme to nečekali, musíme se všichni uskromnit,“ či rady, jak si na zimu máme vzít dva svetry. V kontextu tohoto dění, jehož vyústěním byla protivládní demonstrace na Václavském náměstí, věděla vláda, že tyto volby budou referendem o jejím dosavadním působení. I proto považuji za zcela skandální výrok ministra zdravotnictví Válka z TOP09 (obr1), který ani ne týden před volbami napsal na svůj Facebook následující: „Apeluji na všechny, kteří mají příznaky covidu, aby zůstali doma a neohrožovali nákazou ostatní občany, zejména pak členy volebních komisí.“ Pan ministr dobře věděl, že při letošním skokovém poklesu teplot aktuálně trpí příznaky klasických sezónních respiračních onemocnění možná desítky tisíc lidí. Současně věděl, že vyšší mobilizace voličů, kteří by vyjádřili nespokojenost s vládou, je pro jeho stranu ve většině případů nežádoucí. Svým výrokem tak de facto pošlapal základní pilíř demokracie v podobě zaručení práva volit ve volbách. Tohle má být ta politická kultura v podání nové vlády? Pokud je podle ministra Válka covid stále takový problém, proč jsme v posledních týdnech neslyšeli o žádných opatřeních, kterými by chtěl pan ministr masivnímu šíření covidu zabránit? Odpovím vám – protože covid aktuálně žádné zásadnější riziko nepředstavuje. Riziko viděl pan Válek pouze v tom, že nespokojení lidé projeví svou frustraci ve volbách. Bylo by dobré, kdyby tento skandální výrok nezapadnul. Obzvlášť poté, co předchozí vláda právě po nátlaku TOP09 umožnila pro volby v roce 2020 i 2021 hlasovat i lidem v karanténě. Znovu se tak potvrdilo pro současnou vládu tak typické chování ve stylu, jak se jim to zrovna hodí...

Den po volbách navíc přišel další z ministrů asociální pravicové vlády, ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela, s dalším skandálním odhalením. Vládou těsně před volbami vítězoslavně oznamované zastropování cen energií se podle Síkely totiž nebude týkat celé spotřeby domácností. Když jsem zhruba 24 hodin po uzavření volebních místností tento výrok ministra Síkely četla, nemohla jsem z rozčarování věřit vlastním očím. Tak vláda se nejprve dva týdny před volbami rozhoupe k opatření, které ministr Fiala ještě před půl rokem zatracoval, aby to tedy jakože vypadalo, že s energetickou krizí nějak bojuje. Poté se ukáže, že ceny zastropuje trojnásobku toho, co ještě na začátku roku lidé běžně platili. A nakonec, den po volbách, ministr oznámí, že cenový strop se nebude týkat celé spotřeby domácností, ale jen její části? To jako pan ministr čekal, až bude den po volbách, aby mohl říci pravdu? Proč občané nevěděli již před volbami, že bude existovat nějaký limit pro spotřebu, do kterého bude platit cenový strop a nad něj budou za energie platit plnou částku bez zastropování? Další nechutný podvod na voliče v podání asociální vlády a důkaz toho, že této vládě jde jen o jediné. A občané to bohužel rozhodně nejsou.

Slyšela jsem, že si KSČM vzal do úst i prezident Miloš Zeman. Prý neúspěchu KSČM nelituje. Ráda bych Vám, pane prezidente, jen připomenula, že v těchto volbách sklízíme ještě ovoce člověka, kterého jste osobně podpořil na sjezdu KSČM v roce 2018, kdy jsem poprvé kandidovala do čela KSČM. A mohla bych zavzpomínat i prosby o podporu KSČM při volbách prezidenta jak v roce 2013, tak 2018. Škoda, že jste tehdy nemluvil stejně. Jinak jste si asi všimli, že Zeman v posledním roce prošel zásadním názorovým obratem. Podporuje dodávky zbraní na Ukrajinu, chválí vládu Petra Fialy, jejíž kroky dopadají především na jeho voliče, či dokonce souhlasí s tzv. obrannou smlouvou s USA…

Ale pojďme dál. Po italských volbách se předpokládá, že premiérkou se stane předsedkyně největší pravicové strany Bratři Italie Giorgia Meloni, která ve svých 19 letech veřejně obdivovala Mussoliniho. Bratři Italie vznikli teprve v roce 2012 a ve volbách v roce 2018 získali jen 4 % hlasů. Jejich koalice s pravicovými stranami Severní Italie, kterou vede Matteo Salvini, a stranou Forza Italia, kterou vede Silvio Berlusconi, nemusí být velmi stabilní, neboť v koalici panuje značné napětí. Jednak oba, tedy Salvini i Berlusconi, si přáli byt premiéry, jednak mezi nimi nepanuje shoda na všechny problémy. Katolická politička Meloniová již několikrát ohlásila, že chce zrušit zákon, který umožňuje od roku 1978 potraty. Ovšem pragmatická Meloniova nemůže ignorovat fakt, že v referendu z roku 1981 70 % hlasujících odmítlo tento zákon zrušit. Stejně většina Italů si nepřeje zrušit zákon, který uzákonil registrované partnerství, který je častým terčem ostré kritiky Meloniové. Meloniová slíbila podpořit reformní plány Evropské komise, s nimiž je spojena velká dotace ve výši 200 miliard euro, ale současně oznámila, že se bude snažit o jistou úpravu těch reforem. Ovšem současně slíbila, že úpravy prosadí po dohodě s Evropskou komisi, a tak nelze očekávat nijaké radikálnější změny. Pragmatičnost Meloniové se promítla i do úvahy, že za ministra financi si vybere nějakého známého bankéře a za ministra zahraničí nějakého proevropského politika. To se nebude líbit Salvinimu, který pokračuje ve své ostré kritice EU. Italové už jednou dali šanci nové straně a to v roce 2018, kdy zvítězilo Hnuti Pěti Hvězd. Brzy se ukázalo, že toto Hnuti nebylo na vládu vůbec připravené. Čas ukáže, zda jsou Bratři Italie připraveni na nutné kompromisy a složitost vládnutí v zemi, kde téměř žádná vláda nezvládla vládnout celé volební období…

Posílám Vám rovněž své vystoupení v pořadu Aby bylo jasno Jany Bobošíkové: https://www.youtube.com/watch?v=oW3GC-ieJHM

Video: 
Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM
Zdroj: 
KSČM