Bez obalu s Kateřinou Konečnou č. 43/2024

29. 10. 2024

Jsem moc ráda, že se opět začítáte do dalšího dílu Bez obalu a těší mě, že podle redakce respektive podle čtenářského průzkumu patří tento seriál k nejoblíbenějším rubrikám. I tentokrát okomentuji důležitá témata minulých dní.

Asociace provozovatelů soukromého vysílání, sdružující soukromá rádia, se vymezila vůči Fialově vládě. Provozovatelům rádií vadí zvýšení koncesionářského poplatku o deset korun. »Vláda místo zákona, který by posiloval nezávislost a transparentnost Českého rozhlasu, předkládá návrh, který Český rozhlas pouze zdražuje a přenáší toto břemeno na občany a firmy,« uvádí asociace. »Před navýšením poplatků nebyl proveden žádný hloubkový audit hospodaření Českého rozhlasu, který by doložil efektivitu jeho výdajů. Bez těchto informací není možné obhájit navýšení poplatků a požadovat další finanční příspěvky od občanů a firem,« dodává. A tak je to vlastně prakticky se vším. Vláda se snaží navyšovat prostředky ve státním rozpočtu přenášením finančního břemene na občany, ačkoliv by byla schopna to podpořit jakýmikoliv relevantními daty. Zkrátka občane plať a neptej se, zatímco ti nejsme schopni zajistit důstojnou mzdu, ceny energií, nebo odpovídající důchod. A také tento příběh ilustruje absolutní povýšenost, s níž vláda již tři roky neomylně postupuje proti ekonomickým zájmům vlastních občanů. Navzdory tomu, že členy asociace jsou radia jako Evropa 2, Impuls, Beat, nebo Frekvence 1, vláda diskusi o výši poplatků, jak je u ní běžné, rovnou odmítla.

Protestujme proti tomu

Do protestní akce proti zvýšení poplatků se přitom může zapojit každý z vás. Iniciativa totiž na stránce dopisposlanci.cz vyzývá občany, aby se zapojili do posílání dopisů poslancům a senátorům a dali jim najevo, co si o zvyšování poplatků myslí. V té souvislosti jen připomínám, že součástí novely je i návrh, aby poplatek platily i ty domácnosti, které sice nemají televizi ani rádio, ale vlastní chytrý telefon, tablet či počítač.

Byty jsou dražší, ale nemusí

Nová maxima hlásí také ceny bytů. Ty jsou v Praze i v Brně nejdražší v historii a zdražování bude podle všeho pokračovat také v novém roce. A to rekordním tempem – podle odhadů až o 7 %. Průměrná cena za metr čtvereční nového pražského bytu vůbec poprvé vyšplhala nad 160 tisíc korun a za posledních deset let se tak téměř ztrojnásobila! Nemovitost s rozlohou 70 metrů čtverečních tak v Praze vyjde na více než 11 milionů korun. V Brně pak cena za metr čtvereční překonala 131 tisíc a běžný sedmdesátimetrový byt by tak vyšel na 9,2 milionu korun. Na vině je mimo jiné to, že se nestaví a poptávka tak naráží na nedostatečnou nabídku, což žene ceny nových bytů nahoru. Podle nových dat navíc ke zlepšení situace nepřispívá ani změna stavebního řízení, kterou přitom stát chystal s cílem zrychlit povolovací proces a následně dostat na trh další byty.

»Chuť developerů do výstavby je obrovská, ale situace v posledních měsících okolo legislativy povolovacích procesů jim práci nijak neulehčuje. Nabídka nemovitostí v dlouhodobém horizontu tedy nijak zásadně neporoste,« uvedl pro Novinky Michal Vacek, ředitel poradenské společnosti CEEC Research. Vláda přitom zhruba v polovině roku schválila návrh zákona o podpoře bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem práce a sociálních věcí, i ten se však dočkal kritiky z řad odborníků, právě proto, že bytovou situaci komplexně neřeší.

Dalším faktorem zdražování bytů je vyšší cena nových projektů, kvůli čemuž jsou nové byty pro běžné občany nedostupné a stále častěji se tak stávají spíše prostředkem k investici nebo spekulaci. Jako absolutní výsměch lidem pak působí slova ze sjezdu KDU-ČSL, kde si lidovci po třech letech vládnutí najednou uvědomili, že by možná stálo za to s drahým bydlením něco dělat. Buď z lidí dělají blbce, nebo ztratili naprosto smysl pro realitu. Když pominu to, že za jejich spoluvládnutí se z bydlení stal pro obrovskou skupinu lidí nedostižný sen, protože ho máme nejdražší v EU, tak lidovci tady sedí v různých vládách většinu z 35 let polistopadové historie. Co dělali? Proč to nezměnili? Vládnou v mnoha městech, jsou součástí některých krajských rad, sedí ve vládě, ba dokonce sedí ve vládnoucí frakci EU. Výsledkem jsou byty za 11 milionů v Praze a za více než 9 milionů v Brně. Myslím, že už STAČILO!

Zbrojení, nafukování byrokracie a přehlížení sociálních potřeb občanů

Už při jednom ze svých živých vysílání ze Štrasburku na Facebooku jsem avizovala, že budu mluvit podrobněji o rezoluci k souhrnnému rozpočtu Evropské unie na rok 2025, která byla europoslanci při hlasování odmítnuta. Tedy abych byla přesnější, samotný návrh rozpočtu byl přijat, ale rezoluce, tedy text, k němu byl odmítnut. Proč k tomu došlo?

Více do zbrojení, méně do mezd?

Ke svému postoji měli poslanci jistě celou řadu rozdílných důvodů. Jedním z těch nejpodstatnějších však bylo, že poslanci frakce Lidovců obešli tzv. cordon sanitaire a díky jejich hlasům prošel i pozměňovací návrh Suverenistů na financování hraničních plotů, což donutilo všechny přítomné Zelené a většinu liberálů a sociálních demokratů hlasovat proti navržené rezoluci. Já sama jsem hlasovala rovněž PROTI, ale z úplně jiných důvodů, totiž její akcent na zbrojení, nafukování byrokracie a nedostatečný důraz na potřebu zvýšit mzdy a sociální aspekty většiny občanů EU.

A nyní se tedy pojďme pustit na ta jednotlivá hlasování. Začneme návrhem snížit platy všech Evropských komisařů na polovinu. Pro snížení jejich platu jsem hlasovala já s Ondrou Dostálem a dále Ivan David z SPD a všichni poslanci hnutí ANO, Přísahy a Motoristů. Naopak zástupci ODS, TOP 09 a Danuše Nerudová se domnívají, že Komise odvádí tak vynikající práci, že si své astronomicky vysoké platy zaslouží, a to i přesto, že EU stagnuje. Lidovec Zdechovský a Farský ze STANU pak nehlasovali. Návrh neprošel. Co ale snížení platu samotné předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové? Snížit plat jsme ji chtěli opět já, Dostál, David, většina zástupců ANO, Bartůšek a Turek za Přísahu a Motoristy. Ponechat její plat na extrémně vysoké úrovni chtěli opět zástupci ODS, celý STAN a přidal se i Tomáš Zdechovský. Bžoch z hnutí ANO a Ondřej Kolář z TOP 09 se zdrželi. Návrh opět neprošel.

Hlasování o snížení platu nás poslanců bylo téměř identické s jednou malou změnou. Ivan David z SPD se tentokrát zdržel společně s Bžochem z ANO a Kolářem. Já, Ondra Dostál, zbytek zástupců ANO, Bartůšek a Turek jsme se snížením našich platů souhlasili, zbytek českých europoslanců si na peníze nechat sahat nechce. Návrh opět bohužel neprošel. Poslanci, žel, jsou se svými platy pohodlní, i když vůbec neodpovídají evropské realitě.

Nelikvidovat strategický průmysl

Ne každé hlasování se však týkalo platů. Zde je znění jednoho z pozměňovacích návrhů: »vyjadřuje hluboké znepokojení nad přetrvávající krizí automobilového průmyslu, který je výrazně ohrožen rychlým přechodem na elektrická vozidla; zdůrazňuje, že je naléhavě nutné přijmout opatření ke zmírnění ztráty pracovních míst a k zachování strategických průmyslových kapacit v celé Unii,« že to zní celkem rozumně? Naštěstí většina českých europoslanců hlasovala pro, mezi nimi já s Ondrou Dostálem, zástupci ANO, ODS, SPD a dokonce i Danuše Nerudová. Její kolega z hnutí STAN, Jan Farský se zdržel. Asi se dá ještě omluvit, že při studiu v USA nemohl vidět situaci v Evropě, i když se nabízí otázka, proč pak chtěl kandidovat zrovna do Evropského parlamentu. Ondřeje Koláře (TOP 09), který hlasoval proti, však neomlouvá vůbec nic. Nikola Bartůšek z Přísahy nehlasovala.

ANO pomoci, NE migraci

Zmínila jsem, že celá rezoluce padla především díky tomu, že prošel pozměňovací návrh na financování pohraničních zdí. Pro ten hlasovali všichni přítomní čeští poslanci. Často můžeme slyšet, že ploty řeší pouze dopady, a nikoliv příčiny migrace. Ano, s tím plně souhlasím, nelze se spolehnout jen na stavění plotů, musíme také například přestat destabilizovat a bombardovat cizí státy a nutit tak místní obyvatelstvo hledat bezpečí v Evropě. Proto jsem podpořila text o humanitární pomoci, která povede ke snížení potřeby migrace.

Pro tento pozměňovací návrh hlasovala většina českých europoslanců s výjimkou Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Ondřeje Koláře (TOP 09). Co tito pánové mají proti humanitární pomoci a jak si představují řešení příčin migrace, pokud ji nechtějí poskytnout lidem, co ji potřebují? Trochu se obávám, že jim je ve skutečnosti řešení příčin migrace tak nějak jedno a raději by tyto peníze lili zbrojařům. A jak dokazuje tradice lidovců a TOP 09, místo pomoci pak můžeme rozvojové státy destabilizovat a vytvořit tam odbytiště pro naše zbraně. To, že se zvedne další vlna migrantů, už pány nejspíše nezajímá, a kapacity či bezpečí v Evropě v důsledku nekontrolovatelné migrace, to je jim také ukradené. Hlavně ať mají obchodníci se smrtí, na rozdíl od obyčejných lidí, co žrát. Návrh bohužel neprošel.

Vydělají zase jen nejbohatší

Nyní se podívejme na řadu hlasování, která ukazují, že dělení na levici a pravici určitě není tak přežité, jak se nám snaží například Piráti či hnutí ANO tvrdit. Daně z neočekávaných zisků jsem podpořila pouze já a Ondřej Dostál. Ivan David se zdržel a zbytek přítomných českých europoslanců byl proti. Lobby zafungovala a návrh bohužel neprošel. Naprosto stejně dopadlo i hlasování o daních pro ty zcela nejbohatší jedince. Většina českých zastupitelů se tak postavila na stranu energetických korporací, bank a několika málo dolarových miliardářů, proti svým občanům.

Další zajímavý návrh obsahoval požadavek, aby dotace byly poskytovány jen těm firmám, co respektují práva zaměstnanců a přispívají místnímu rozvoji. Tento návrh jsem podpořila já s Ondrou Dostálem a Ivan David. STAN, TOP 09, KDU-ČSL, ANO, Přísaha a Motoristé hlasovali proti. U posledních tří zmíněných subjektů je zajímavé, že hlasovali odlišně od velké části Patriotů pro Evropu. Největším překvapením je, že se zdrželi europoslanci ODS. Návrh však opět neprošel, protože Unie i většina jejích poslanců slouží přece korporacím a nikoliv zaměstnancům.

Krátce také k zemědělství, jeden ze zajímavých návrhů byl kritický s dopadům dohod o volném obchodu na evropské farmáře a vyžadoval po Komisi, aby vždy vykonala podrobnou analýzu dopadů jakékoliv takové dohody na naše zemědělství. Jistě si každý vzpomene, že nespokojenost s dohodami o volném obchodu byla také jedním z důvodů protestů zemědělců. I přesto jsem však návrh podpořila pouze já, Ondra Dostál, Ivan David a Filip Turek. Zbytek českých europoslanců hlasoval proti, a to včetně Bartůšek a poslanců hnutí ANO, kteří hlasovali dokonce proti většině frakce Patriotů pro Evropu a jako jedni z mála »Patriotů« se tak postavili proti evropským zemědělcům a kvalitě surovin v Evropě.

Mír měl malou podporu

Poslední, co chci z hlasování vypíchnout, se týká míru. Cituji návrh znění: »vyjadřuje politování nad tím, že v rozpočtu na rok 2025 se klade důraz na výdaje na obranu a opomíjí sociální krize, se kterou se potýkají evropští pracující; domnívá se, že prioritou rozpočtu by měly být naléhavé sociální potřeby evropských občanů, a nikoli dotování nadměrných zisků nadnárodních společností působících v oblasti obrany, jejich dividend a zpětného odkupu akcií«.

A kteří čeští europoslanci tento návrh podpořili? Pouze já, Ondra Dostál a Ivan David! Jinak všichni, ANO, ODS, Přísaha a Motoristé, STAN, TOP 09 i KDU-ČSL hlasovali proti. Ti podporují další zbrojení na úkor mezd či důchodů. Vzpomeňte si proto, kdo před volbami mluvil o míru a porovnejte to s tím, jak hlasuje. Hanba těm, kteří naprázdno mluvili o míru a zneužili toto téma k tomu, aby se nechali zvolit a následně pak proti míru hlasovali za podporu militarizace.

Vystoupení v Evropském parlamentu: https://www.youtube.com/shorts/0n0byT9iuqI

Rozhovor k budoucnosti české levice na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=6-aud7gLyFU

Sestřih debaty s europoslanci na CNN Prima News: https://www.youtube.com/watch?v=TTducBok8iw

Hezké dny přeje

K. Konečná  

Video: 
Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně KSČM
Zdroj: 
KSČM