Bez obalu s Kateřinou Konečnou č. 44/2023

31. 10. 2023

Realita vládnutí 5koalice: Miliony lidí na i pod hranicí chudoby

»Změna, které můžete věřit«, »Silný program pro silné Česko«. I tak zněly před dvěma lety slogany SPOLU v kampani do sněmovních voleb. Realita po dvou letech vládnutí pětikoalice? Milion lidí pod hranicí chudoby a jen těsně nad ní další dva miliony lidí. A zasažena chudobou je pod vládou SPOLU a PirStanu nově také střední vrstva. Dle analytické zprávy, kterou si nechala vypracovat Charita České republiky, se situace za poslední rok zhoršila zejména pro rodiny s nízkými příjmy. Důvodem je výrazný vzestup cen, který u některých komodit od roku 2020 dosáhl až 40 %. A jedná se o komodity a služby, jež se dotýkají všech bez rozdílu příjmů. Jde o stravování, odívání nebo předražené energie. Podle zmíněné zprávy vynaloží průměrná rodina měsíčně na stravování 11 tisíc korun, zatímco ještě před dvěma lety to bylo o 3600 korun méně. I proto je od letošního roku trendem, že i lidé ze středních společenských vrstev musí navštěvovat potravinové banky, aby vůbec měli co jíst. Pokud vláda nezastaví další zdražování, může se tak snadno stát, že Česká republika nebude jen zemí zasaženou chudobou energetickou, ale budeme čelit také nevídané chudobě potravinové. Jediné, co zatím proti tomuto negativnímu trendu vláda udělala, je schválení úsporného balíčku, kvůli kterému se zdraží skoro všechno, od léků přes kadeřnici až po pivo.

Navíc dle řady ekonomů povede například zrušení či výrazné omezení podpory zaměstnaneckých benefitů k tomu, že spousta malých a středních českých firem benefity přestane zaměstnancům nabízet, což povede ke krachu spousty dalších malých podniků, jejichž podnikání je na čerpání benefitů přímo navázáno. »Obrací se na nás stále víc domácností, které dříve pomoc nepotřebovaly. Nemohou si najít lepší práci a začaly se zadlužovat,« uvedla pro Novinky Iva Kuchyňková z Charity České republiky. I tento předpokládaný negativní jev přímo navázaný na opatření vlády tak přispěje k tomu, že zadlužených lidí bude v následujících letech přibývat. Na jednoznačnou klesající podporu teď reaguje SPOLU spojením stran i pro volby do Evropského parlamentu, které nás čekají příští rok, a to i navzdory tomu, že se ODS, TOPka a lidovci na základních věcech v evropské agendě a přístupu ke vztahu České republiky k Evropské unii neshodnou. Teplá místečka se však poslancům TOPky i lidovcům natolik zalíbila, že se jich při klesajících preferencích nehodlají vzdát ani v Bruselu, a jsou proto ochotni vzdát se veškerých svých ideálů. Že to například takovým lidovcům není proti srsti, dokazuje takový Jurečka každým dnem ve své funkci na sociální politice pro nebo spíše protirodinné politice této vlády. Když dokázali oklamat své voliče i v rámci vlastního státu, nemám sebemenších pochyb, že jsou připraveni nás zaprodat i v Bruselu.

Podezření kolem prezidenta

Tak jako to nedávno udělal prezident Pavel, který nás chtěl na začátku měsíce připravit o možnost veta. Prezident Pavel, který chudnoucímu národu, jehož miláčkem se tak moc chtěl stát v prezidentské kampani, nyní ukazuje, jakým způsobem se dá využívat moc a jak se na to dají využívat veřejné prostředky. Ve čtvrtek 19. října se totiž v prezidentské Lánské oboře odehrála soukromá akce pro investiční firmu WOOD&Company. Tu u ředitele Lesní správy Lány zařizoval Jan Sýkora, spolumajitel investiční skupiny a také jeden z velkých sponzorů kampaně Petra Pavla. Během tohoto lovu byly uloveny kusy za 700 tisíc korun. I když Lesní správa Lány podobné lovy za poplatek oficiálně zájemcům zvenčí nabízí, tenhle hon se něčím lišil. Neexistovala k němu totiž standardní smlouva či záznam o objednávce. Dokumenty tak nebyly, ani nemohly být, zveřejněny před konáním akce v registru smluv, jak vyžaduje zákon. Náhoda, nebo si jeden ze sponzorů kampaně jako dárek za podporu užil hon za peníze daňových poplatníků? Hrad se nyní vymlouvá na administrativní chybu, i když běžně u těchto akcích objednávky předem na internetu publikuje. Jaká náhoda, že zrovna v případě lovu pro jednoho ze svých největších sponzorů někdo zapomněl. Doklad, na jehož základě může Lesní správa Lány ulovená zvířata firmě prezidentova sponzora fakturovat, nechal ředitel Pavel Rus vyhotovit až dodatečně, čtyři dny po dotazech reportérů Seznam zprávy. Hádám, že to nebude trvat dlouho a prezident Pavel s takovou bude co do popularity někde na úrovní Petra Fialy. Jako úplný bizár pak musím označit slevu 40 % na odlovené daňky, které Hrad podle pozdě zveřejněných dokumentů podnikateli Sýkorovi poskytl. I na to si vzpomeňte, až příští rok budete státu odvádět více peněz prakticky na všem.

Místo českých veličin Batman

Dovolím si ještě pár slov k předávání vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Celé mi to připadalo jako groteska z nepovedeného filmu. Pominu naprosto prázdný slabý projev prezidenta národa, který dal světu Borovského, Čapka, Nezvala, Wolkera nebo Fučíka a další, jenž raději, než tyto osobnosti, citoval Batmana, ale z vyznamenání některých lidí mi bylo trapně. Za ně i za prezidenta Pavla, rozvědčíka s krycím jménem Pávek. Když totiž vyznamenává tzv. bojovníky proti komunistickému režimu tento člověk, svědčí to nejen o jeho celoživotním křiváctví, ale i o úrovni těch, kteří z rukou takového člověka vyznamenání převzali. Ukázkovým případem je paní Mašínová, sestra chladnokrevných vrahů. A já si jen říkám, co je to za dobu, že takoví lidé dostávají vyznamenání.

Směšná ministryně Černochová

Minulý týden jsem vás informovala o rozsáhlém bombardování Pásma Gazy Izraelem, na což reagoval Výbor předsedů Valného shromáždění OSN výzvou k okamžitému příměří jak v Gaze, tak i na Ukrajině. Tuto výzvu podpořil i úřadující předseda Valného shromáždění OSN Dennis Francis, který o 4 dny později svolal mimořádné plénum Valného shromáždění OSN, jehož jediným bodem byl návrh Jordánska na uzavření humanitárního příměří mezi Hamásem a Izraelem. Po třech dnech jednání naprostá většina členských států, tedy 120 ze 193 států vyzvalo mezinárodní společenství k humanitárnímu příměří a záchraně obyvatel Gazy, na které nejen neustále padaly izraelské bomby, ale kteří byli Izraelem odříznuti i od dodávek vody, elektřiny, pohonných hmot, léků a potravin. Rezoluci podpořila například i Francie, Španělsko, Švýcarsko či Irsko. 45 států se zdrželo, mezi nimiž byla i Velká Británie, Itálie, Německo, Polsko, Švédsko, Finsko, Dánsko a jen 14 států tuto pomoc odmítlo. Jejich seznam je zajímavý. Jde pochopitelně o Izrael a jejího spojence USA, a dále Fidži, Mikronésie, Maršálovy ostrovy, Papua Nová Guinea, Guatemala, Nauru, Paraguay, Tongo, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko a Česká republika. Velvyslanec ČR při OSN, bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek, vysvětlil odlišný postoj ČR od většiny členských států EU tím, že v rezoluci chyběl požadavek na propuštění rukojmích i ostré odsouzení útoku Hamásu na Izrael ze 7. října. Izrael odmítl rezoluci respektovat a Gaze hrozí bezprecedentní humanitární katastrofa.

Hlasování tak rozhořčilo českou ministryni obrany Janu Černochovou, že ta překvapila i světovou veřejnost výzvou, aby Česká republika vystoupila z OSN, která podle ní, »fandí teroristům a nerespektuje právo na sebeobranu«. Černochové se vysmál například bývalý portugalský ministr Bruno Macaes, který podotkl, že Černochová »tím chce říct, že by Česko mělo vypadnout z planety Země«. Pochopení, ale ministryně nenašla ani u pravicových odborníků, neboť například Michael Romancov označil její výrok za »nekompetentní a nesmyslný« a upozornil na fakt, že i větší, lidnatější a silnější Taiwan už dlouho usiluje o vstup do OSN.

Černochová zdůraznila, že »Hamás vyvraždil více než 1400 Izraelců, což je na počet jejich obyvatel více obětí, než zavraždila Al-Kajdá 11. 9. 2001 v USA«. Opomenula přitom fakt, že dosavadní počet palestinských obětí v Gaze je více než 8000 zabitých, z nichž je více než 3500 dětí, tedy počet mnohonásobně vyšší. Černochová argumentovala i tím, že »podle článku 6 Charty OSN lze vyloučit členský stát, který soustavně porušuje principy uvedené v Chartě, mj. i ten princip, že všechny členské státy se mají zdržet hrozby silou nebo použití síly proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti jakéhokoliv státu«. A OSN nevyloučila ani Irán, ani Rusko. Černochová však tiše přešla fakt, že podle tohoto článku by USA musely být vyloučeny z OSN přinejmenším v roce 2003, kdy napadly Irák bez mandátu OSN, o dřívějším bombardování bývalé Jugoslávie či Sýrie nebo i přepadení malého ostrova Grenady ani nemluvě.

K deeskalaci konfliktu a k ochraně života civilistů vyzval i Mezinárodní výbor Červeného kříže, který vedení války komentuje jen zřídkakdy. Tento Výbor je i strážcem Ženevských konvencí, tedy válečného práva, které Izrael nyní jasně porušuje. Izrael i nadále nutí Gazany, aby se ze severu Pásma přesunuli na jih, zvláště do oblasti Khan Younis, kterou však Izrael vzápětí bombardoval.

Biden má na kahánku

Rostoucí počet mrtvých Palestinců, »televizní záběry zmrzačených dětí i uprchlíků, kteří přišli o své domovy, vedou ke zvýšení nenávisti a k zrekrutování nových teroristů«, napsal válečný veterán - historik Michael Howard. Ještě významnější je počínající revolta v řadách stoupenců Bidenovy Demokratické strany, zvláště mezi mladými a příslušníky menšin z řad černochů a Hispánců, kteří jej podpořili ve volbách v roce 2020. 18 těchto kongresmanů a kongresmanek, vedených Bonnie Watsonovou z New Jersey, podepsalo petici žádající »okamžité příměří v Izraeli a okupované Palestině«. Stovky bývalých zaměstnanců, kteří pracovali pro kampaně senátorů Bernie Sanderse a Elizabeth Warrenovou se na ně obrátili otevřenými dopisy se žádostí, aby Senát předložil podobnou petici. Podobně reagují i některé odbory, např. Americký svaz poštovních zaměstnanců, nebo Demokratičtí socialisté Ameriky a další. Tato kritika Bidena mohla pomoci Donaldu Trumpovi k vítězství ve volbách v listopadu 2024, protože Biden minule vyhrál v řadě krajů jen těsně, a ztráta několika tisíc hlasů, by mohla vést k jeho porážce v prezidentských volbách.

Na závěr bych ráda připomenula, že jsem pro Vás otevřela informační kanál na Telegramu. Připojíte se jednoduše tím, že v této aplikaci naklikáte moje jméno.

Vystoupení v Evropském parlamentu k problematice duševního zdraví:  https://www.youtube.com/watch?v=yXbtv4Je11I

Vystoupení ke 105. výročí vzniku ČSR: https://www.youtube.com/watch?v=MQSK3cabWAI

Rozhovor pro Parlamentní listy: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Uz-nikdy-fronty-Pekarova-s-Valkem-se-ted-chlubi-praci-nenavidene-komunistky-smeje-se-Konecna-745108

Rozhovor pro portál Drbna.cz: https://www.drbna.cz/domaci/10684-neexistuje-shoda-na-tom-co-stalo-za-vybuchem-v-nemocnici-al-ahli-rika-europoslankyne-katerina-konecna.html 

Dovoluji si Vás rovněž pozvat na setkání:

  • V pondělí 6. listopadu od 14:00 hod. ve Vsetíně, ul. Pod Vršky 45, kde společně znovu odhalíme sochu Julia Fučíka.
  • Ve středu 15. listopadu od 17:00 hod. v Bruntále, v restauraci Pizza Donna Emona na ul. Dukelská 1884/7 proběhne tradiční debata s občany.
  • Ve čtvrtek 16. listopadu od 17:00 hod. v Havlíčkově Brodě, v penzionu Starr na ul. Žižkova 3070 další debata s občany.
  • V pondělí 20. listopadu od 16:00 hod. v Sokolově, v Městském domě kultury na ul. 5. května 655 rovněž debata s občany.
Video: 
Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně KSČM; vložil:milfi
Zdroj: 
KSČM