Hannig: Že by zázrak?

23. 1. 2023

Všechny agentury nám hlásí, že Andrej Babiš nemá šanci vyhrát ve druhém kole prezidentské volby. Já jsem si to také myslel. Vůbec nevěřím kurzům od sázkařů, kteří mi při minulé volbě až do poslední chvíle nedávali vůbec šanci vymanit se z posledního místa. Přesto jsem bez finančních injekcí přeskočil toho, který dostal na kampaň šest milionů. Zaujal mne však jeden poznatek z tohoto pátku, že sázející v poslední době trochu zlepšili pozici A. Babiše. Myslím si, že to je poměrně důležitý náznak trendu. Ono to při tak velkém počtu sázejících přece jenom může něco vypovídat.

Dále mne překvapila má neteř, která rozhodně není Babišovou příznivkyní. Pracuje v Praze a v kolektivu byla jediná, která řekla, že ten Babiš není úplně špatný. Dostalo se jí výsměchu všech spolupracovníků. Proto se rozhodla na pevno, nejenom, že bude A. Babiše volit, ale přesvědčila taktéž mou sestru a švagra. Sestra z toho byla konsternovaná, protože neteř nikdy o politiku nejevila zájem.

A já si myslím, že Češi, Moravané a Slezané mají velice vycvičený cit pro nespravedlnost. A začíná jim být nepříjemné, že všechna média, umělecká scéna a další prominenti se neustále navážejí do Babiše. Zvláště v tomto případě, kdy by vůbec neuvažovali A. Babiše volit a nechtěli jít k volbám z různých důvodů.

Ti, kteří nikdy nebyli a ani jejich rodiče či prarodiče nebyli v minulosti v KSČ, nevidí žádný rozdíl mezi Babišem a Pavlem. Oba byli v KSČ, přičemž Petr Pavel ve vedoucí funkci a navíc připravovaným rozvědčíkem armády, která byla součástí Varšavské smlouvy. Druhý z nich, Babiš byl řadovým členem KSČ a neustále se soudí o to, zda byl či nebyl agentem StB. Tak proč, proboha, média zcela nezakrytě fandí jednomu z nich.

Ti, kteří zůstali myšlence komunismu věrní, nemohou zapomenout Pavlovi zradu idejí, kterým věřili jeho rodiče a nakonec, jak napsal, i on sám. I Babiš není jejich šálek čaje. Také zahodil stranickou legitimaci.

Prostě jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Obě osobnosti jsou pro mnoho lidí naprosto nepřijatelné. Jenže spousta lidí je zodpovědných a tak půjdou volit. Celé roky se zde pěstuje, že Babiš je zlo, jak prohlásila neúspěšná kandidátka Nerudová, a mnozí, kteří nemají zatemněný mozek nenávistí, se diví proč tomu tak je. Babiš zvýšil důchody nad rámec zákonné valorizace, zvýšil mzdy učitelům, zdravotním sestrám, policistům a nakonec i živnostníkům a podnikatelům. Těm posledně jmenovaným tím, že zrušil superhrubou mzdu a zde musím pro spravedlnost dodat, ve spolupráci s ODS a SPD. Mnoho živnostníků a podnikatelů jej však nenávidělo, že těm nepoctivým zamezil nepřiznávání příjmů tím, že zavedl EET. Že jej ti nepoctiví nechtějí volit, to chápu, nyní už zase mohou příjmy před finančními úřady odklánět, protože EET nová vláda zrušila.

Mimochodem vůbec nechápu, jak pravicová vláda dala své požehnání člověku, který byl předrevolučním významným členem KSČ a navíc byl trénován jako rozvědčík proti NATO. Vždyť vláda mohla být odvážná a vsadit na mladého podnikatele Karla Diviše, který se nemohl vzhledem ke svému věku zaplést s minulým režimem. Jeho vystupování bylo sympatické, a kdyby měl takovou podporu, jakou má Petr Pavel, tak bychom mohli mít na Hradě někoho, který by národ mohl spojovat.

Ale na kdyby se nehraje. Ještě jedna věc může A. Babišovi pomoci. Když agentury budou dále vehementně vyhlašovat, že preference jsou 60 pro Pavla a 40 pro Babiše, tak mnozí z těch, co to chtěli »hodit« Pavlovi, si řeknou, »už je to v suchu« a odjedou na lyžovačku do Dolomit a v ČR zůstanou ti, co na to nemají peníze a pak by to mohlo dopadnout jako v Chánově. Já neustále říkám, že Romové mají na rozdíl od nás, většinové společnosti, daleko vytříbenější cit pro to, co je pro ně výhodnější. A vyhodnotili si jednoznačně, že miliardář A. Babiš má daleko vyvinutější sociální cítění, než má generál P. Pavel. A já, který jsem vyrůstal jako dítě v Ústí nad Labem, Krásném Březně, v Matiční ulici, si to také myslím. Jako člověk, který se nenarodil se stříbrnou lžičkou v ústech, budu Andreje Babiše volit.

Autor: 
Petr Hannig, předseda Rozumných a bývalý prezidentský kandidát
Zdroj: 
iportal24.cz; vložil: milfi