Jednání EP před závěrem roku levicově hektické

12. 12. 2022

Poslední letošní týden ve Štrasburku  rozhodně nebude jen o adventním rozjímání. Program pléna praská ve švech. Co například budeme probírat.

✔️Tak třeba Akční plán na podporu dálkové a přeshraniční osobní železniční dopravy. Ten sice počítá s rozšířením železniční sítě, ochranou cestujících v případě zpoždění či zaměření na vysokorychlostní tratě. To zní dobře, ale to všechno se má dít při pokračující liberalizaci železniční dopravy. Takže jde čekat další zavírání tratí mezi menšími obcemi a pracovních podmínek. A to se naší levicové skupině The Left nelíbí.

✔️ Čeká nás Zpráva za stejná práva osob se zdravotním postižením. Ta řeší omezování institucionální péče, tedy život v ústavech, který má nahradit péče, jež tyto lidi nebude izolovat od ostatní společnosti.

✔️ Na programu je i Směrnice o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů, energetické náročnosti budov a energetické účinnosti: pozměňovací návrhy (REPowerEU). To je o snaze urychlit udělování povolení k projektům souvisejících s obnovitelnými zdroji a udělování povolení k jejich instalacím.

✔️ Velkou diskuzi očekávám k vyhlídkám na dvoustátní řešení v Izraeli a Palestině. Musíme hledat cesta, jak už ukončit desítky let trvající krvavý konflikt.

✔️ Budeme řešit také řešit také digitální propast, konkrétně sociální rozdíly způsobené digitalizací, 90. výročí hladomoru na Ukrajině: uznání masového zabíjení hladem za genocidu, podporu boje proti diskriminaci a výzva k inkluzivnějšímu přístup k volbám, přístup k inkluzivnímu vzdělání a zdravotní péči či posílení benefitů Evropského průkazu osob se zdravotním postižením a učinění jej povinným po celé EU...

O tom nejdůležitějším vás samozřejmě budu postupně informovat podrobněji.

Autor: 
Kateřina Konečná, europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM
Zdroj: 
Fb KSČM