Konsolidační balíček míří proti zaměstnancům, rodinám a důchodcům

11. 5. 2023

Odbory, opozice, ale také strany, které nejsou zastoupeny ve Sněmovně, ostře kritizují dnes představený vládní konsolidační balíček a důchodovou reformu. Změny podle nich zdraží život občanům, reforma problém důchodového systému neřeší, ale přesouvá zodpovědnost na pracující. Odbory iniciují vyhlášení stávkové pohotovosti, hnutí SPD chce jednání o balíčku zařadit jako mimořádný bod na úterní program Sněmovny.

Opatření mají podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce o 94,1 miliardy korun, v roce 2025 pak o dalších 53,4 miliardy korun.

Podle předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury se vládní koalice rozhodla prudce zdražit životy českým občanům i firmám, rozhodla se také potrestat pracující rodiny s dětmi, studenty a důchodce. Za nepřijatelné označil například záměry změn důchodového systému, hlavně pomalejší valorizaci důchodů. O vládních návrzích chce mluvit hned v úvodu řádné schůze Sněmovny, která začne v úterý odpoledne.

»Nelze čekat, až to (vláda) předloží na konci června. Je potřeba o tom mluvit,« řekl Okamura ČTK. Vláda podle něj podvedla rodiny s dětmi například tím, že zdražuje kojeneckou stravu, protože ji přesouvá z desetiprocentní sazby DPH do nově zřizované dvanáctiprocentní sazby, nebo ruší školkovné.

»Poprava živnostníků, snížení konkurenceschopnosti podniků, nepříjemné zprávy pro zaměstnance, smutná budoucnost pro důchodce. DPH mohlo dopadnout hůře. Hospodářská politika nebo důchodová reforma nula,« tak okomentoval na Twitteru vládní balíček místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Avizované změny v důchodovém systému kritizovala také KSČM. »Komunisté důrazně odmítají vládní návrh destrukce stávajícího systému, jehož důsledkem bude další ožebračení poctivě pracujících,« uvedli ve stanovisku zaslaném naší redakci. Návrh důchodové reformy podle KSČM »chudým bere a bohaté zvýhodňuje«. »Vládní návrh problém důchodového systému neřeší, ale přesouvá svou zodpovědnost na pracující, kteří se již dnes často potácí na hraně existenčních problémů,« uvedli komunisté.

Další útok na životní úroveň lidí

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly jsou představená opatření namířena proti zaměstnancům a jejich rodinám i proti důchodcům. Zkritizoval to, že odbory neměly k dispozici podrobnosti reformy. Očekává, že vláda s odbory návrh projedná na pondělním jednání tripartity.

»Neslyšeli jsme slovo o tom, jak vláda inflaci sníží, návrhy, které se přinášejí, inflaci zvýší,« řekl Středula. Přeřazení některých položek do nižší sazby daně z přidané hodnoty podle něj nepřinese snížení cen pro konečného spotřebitele. »Tato ‚deforma‘ se řítí plnou parou proti zaměstnancům a proti důchodcům, naprosto jednoznačně,« uvedl odborový předák.

Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo uvedl, že svaz iniciuje vyhlášení stávkové pohotovosti v rámci ČMKOS.

Podle předsedy spolku Nespokojení, expremiéra Jiřího Paroubka, je rozhořčená reakce odborářů oprávněná. »Balíček představuje další zátěž pro široké vrstvy občanů, a to v situaci, kdy jim v důsledku inflace klesne životní úroveň minimálně o pětinu. Balíček je další útok na životní úroveň lidí,« řekl pro iportaL24.cz. Zcela nepochybně to bude podle něj znamenat růst napětí ve společnosti. »Nedivil bych se, kdyby se odboráři rozhodli, že udělají velkou celostátní demonstraci a připraví generální stávku. Myslím, že ničemu jinému tato vláda nerozumí,« dodal Paroubek.

Pokud jde o důchodovou reformu, tak jediný závěr z celé prezentace je podle něj pouze ve dvou věcech – má se prodlužovat věk odchodu do důchodu a na druhé straně se má snižovat dynamika růstu důchodů, takže mají klesat důchody. »Současná vláda předvedla praxi, že je skutečnou vládou panské koalice, a já předpokládám, že to zvedne vlnu společenské nevole, na jejímž konci tato vláda odejde,« uvedl.

Balíček nepřispěje k ozdravení českého zemědělství

V odchod vlády doufá také předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Kritizoval zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 na 21 %, a také avizované zvýšení daně z nemovitostí. »U toho nám pan Stanjura zapomněl říct, o kolik to bude. Otázkou je, jestli neúmyslně, nebo jestli se to sdělit bál. Naprosté fiasko. Jediným efektivním řešením je okamžitá demise celé vlády!« uvedl pro iportaL24.cz.

Vládní opatření kritizuje také prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. »Oznámit českým zemědělcům škrt v dotačních podporách ve výši 10,2 miliardy korun v následujících dvou letech, s nimiž již počítali a navíc bez uvedení dalších detailů, považujeme za populistický a nesystémový krok, který přispěje k dalšímu ohrožení produkce kvalitních domácích potravin za dostupné ceny pro obyvatele. Pro sektory, jako je chov prasat nebo drůbeže, se jedná o téměř jedinou formu podpory a krácení dotací pak ještě více prohloubí konkurenční nevýhody, které máme vůči našim sousedům,« uvedl ve stanovisku, které zaslal iportaL24.czNelíbí se mu, že Agrární komora jakožto největší zemědělská organizace v ČR nebyla přizvána k debatě, která je klíčová pro budoucnost jejích členů.»Opět to ukazuje na totální absenci jakékoliv vize pro další vývoj českého zemědělství ze strany státu. Jediná jistota je, že vládou představený balíček jednoznačně nepřispěje k ozdravení českého zemědělství,« uvedl Doležal.

Zdraží léky i jízdné

Nespokojenost vyjadřují také společnosti, kterých se změny negativně dotknou. Zvýšení DPH na léky ze současných deseti na 12 procent kritizoval ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. U léků na předpis podle něj vyšší daň dopadne na rozpočty zdravotních pojišťoven, do nichž je stát největším přispěvatelem. »U volně prodejných léčiv se zvýšení DPH projeví přímo u pacientů, protože cena pro konečného spotřebitele se skládá z ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Tím, že dojde ke zvýšení DPH, dojde i ke zvýšení finální ceny,« uvedl.

Proti návrhu na zrušení daňového zvýhodnění volnočasových benefitů pro zaměstnance, se postavila Společnost MultiSport Benefit. »Návrh na zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů nepovažujeme za krok správným směrem. Pokud by k němu došlo, zaměstnavatelé tyto benefity přestanou poskytovat. Vláda by tedy žádné peníze navíc nevybrala, pouze by připravila miliony lidí o příspěvky na zdraví, pohyb nebo rekreaci,« řekl výkonný ředitel společnosti Miroslav Rech.

Předseda Svazu osobních železničních dopravců Petr Moravec uvedl, že konsolidační balíček, který mimo jiné zvýší daň z dopravy cestujících ze stávajících deseti procent na 12 procent, zdraží jízdné. Soukromí dopravci potvrdili, že plánované zvýšení DPH promítnou do cen jízdenek.

Autor: 
jad, foto pixabay.com
Zdroj: 
iportal24.cz