KSČM požaduje zestátnění ČEZ

25. 3. 2023

KSČM dlouhodobě požaduje stoprocentní majetkové převzetí ČEZ státem za účelem kontroly výroby elektřiny i její distribuce a v neposlední řadě i pro nutnou dostavbu jaderných elektráren, kde ČEZ musí sehrát zásadní roli.

Před devíti měsíci předseda vlády Petr Fiala tvrdil, že součástí vládní strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny.
Výsledkem vládní „strategie“ je nedávné oznámení společnosti ČEZ, že její zisk za minulý rok přesáhl rekordních 80 mld. Kč. Na dividendách pak vyplatí letos asi 64 mld. Kč. Z toho sice 44 mld. státu jako majoritnímu akcionáři, ale zbylých 20 mld. Kč drobným akcionářům. Ti rovněž brání tomu, aby ČEZ všem zákazníkům zlevnil cenu elektřiny pod vládou stanovený strop.
KSČM s touto vládní politikou nesouhlasí a trvá na svém dlouhodobém požadavku, aby klíčová odvětví průmyslu a energetiky převzal pod kontrolu stát.
Tím by měl větší možnost regulovat ceny pro koncové odběratele a mohl jim tak efektivně ulevit od rostoucích nákladů způsobených probíhající ekonomickou krizí.
Fialova vláda je totiž zcela nečinná a přesouvá dopady krize na občany. Nejsou peníze na dorovnání mezd a důchodů o inflaci. Na zvýšení státního příspěvku církvím, valorizaci platů poslanců nebo na nákup zbraní se ale zdroje najdou vždy. A to přes neustálé omílání vládní mantry, že se “nesmíme vice zadlužovat”. S takovou politikou se KSČM nikdy nesmíří a bude proti ní vždy a za všech okolností bojovat!

Autor: 
ÚV KSČM
Zdroj: 
ÚV KSČM