Novoroční poselství předsedkyně Jihočeského krajského výboru KSČM

30. 12. 2022

Vážení a mílí spoluobčané,

vstupujeme do nového roku 2023, ohlížíme se a hodnotíme to, co je za námi a zároveň si přejeme, aby to, co přijde bylo lepší.

Poté, co se naše republika začala dostávat z covidové pandemie, přišel vojenský konflikt na Ukrajině. Informace, proč k němu došlo, se značně liší. Různé zdroje hovoří protichůdně. A. Merkelová v rozhovoru pro Die Zeit řekla, že Minské dohody nebyly pokusem o nastolení míru na Ukrajině, ale měly poskytnout kyjevskému režimu více času na přípravu vyzbrojování ukrajinské armády.  Čemu a komu tedy máme věřit? Řinčení zbraněmi a jejich dodávky míru nepomohou. Agresi je nutné odmítnout, ale míru se nedosáhne na bojišti, ale ve vyjednáváních a zde mám pocit, že chybí politická vůle.

S konfliktem na Ukrajině se rozhořela energetická krize. Nebývalý nárůst cen energií žene naše spoluobčany do chudoby. Na druhé straně někteří na krizi neúměrně vydělávají. Příjmově nižší občané již nyní mají problém, jak přežít, a i středně příjmová skupina lidí se propadá pod práh chudoby. Až cynicky zní od vlády, že všichni zchudneme. Pomoc vlády pro české občany je jen kosmetického rázu a chytrých rad o šetření, vzít si svetr navíc, dojít si pro dávky. Pro naši pětikoaliční vládu rozhodně není na prvním místě občan ČR.

Sebechvála vlády, jak zvládla předsednictví EU ve druhé polovině roku je směšné. Nevyužila této doby ve vyjednání například o cenách energií či přehodnocení Green Dealu. Pan premiér skákal, jak EU pískala, v tomto případě pak předsednictví bylo úspěšné!

V roce 2022 jsme se nevyhnuli volbám, tentokrát do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu PČR.

Tradičně v komunálních volbách jsou úspěšní ti, kteří jsou známí ve svých městech a obcích. KSČM tentokrát vedle kandidátek KSČM sestavovala i kandidátky sdružené v koalice nebo nezávislé. Bylo podáno méně kandidátních listin, tím tedy máme i méně zastupitelů.

Nepodařilo se nám získat 50 tisíc podpisů pro komunistického a vlasteneckého kandidáta pro prezidentské volby. Z těch osobností, které prošli „sítem“ zůstalo ve hře o Hrad devět. Určitě, vážení spoluobčané, k volbám jděte a vybírejte prezidenta takového, abyste si nemuseli vyčítat, že máme prezidenta, který hájí zájmy NATO, EU, LGBT před zájmy českých občanů.

V novém roce 2023 si připomeneme významné výročí ukončení 2. světové války v Evropě a uctíme památku obětí při osvobozování Československa, vypálení Lidic a další krutosti nacistické poroby.  Připomeneme si jednu z tragických událostí v našich dějinách 85. výročí zrady – Mnichovská dohoda.  Oslavíme 1.máj i MDŽ.

Vážení občané, jihočeští komunisté, naši příznivci, děkuji vám za odvedenou práci v uplynulém roce a jménem Jihočeského krajského výboru KSČM vám přeji hodně zdraví, mnoho úspěchů v osobním životě, klidný rodinný život, a hlavně aby ten život v novém roce 2023 byl v míru.

Autor: 
Alena NOHAVOVÁ, předsedkyně Jihočeského KV KSČM
Zdroj: 
Vlastní