Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler je odtržen od reality

21. 1. 2023

Přes půl milionu lidí nemá svého zubaře, těch je ale podle komory dostatek.

Statisíce lidí nemají svého zubaře, při otevírání nových stomatologických ambulancí čekají stovky lidí ve frontách, podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je však zubních lékařů dostatek. V jejich hledání by se podle něj měly víc angažovat kraje, které mají na případné finanční stimulace peníze.

 »Ze zákona mají lidé všude nárok na stejnou péči, dneska se na to ale zapomnělo«. 

Expertka KSČM pro oblast zdravotnictví Soňa Marková»Pan Šmucler je naprosto odtržený od reality, vůbec neví, jaká je situace na venkově, a tím myslím všechno mimo Prahu,« uvedla pro iportaL24.cz. Každodenně se prý potkává s lidmi, kteří dlouhodobě hledají zubního lékaře a nemohou ho sehnat už ani v okresním městě. »Zubní lékaři, kteří mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami, jsou natolik vytíženi, že další pacienty již neberou. Pan Šmucler je naprosto mimo mísu, zubaři, kteří nemají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, si z praxe udělali výnosný kšeft a pacienty, kteří nemají dostatek finančních prostředků, vůbec neošetřují,« dodala Marková.

Připomněla, že jde o dlouhodobou situaci a KSČM navrhovala několik řešení. Kromě toho, aby zubní lékaři měli povinnost uzavírat smlouvy se zdravotní pojišťovnou, komunisté navrhovali i formu takzvaných umístěnek, nebo dát možnost kraji, aby ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami a dalšími zdravotnickými zařízeními mohl v případě určité krize nařídit lékařům pacienty ošetřit. »To by však muselo platit pro všechny lékaře, a takový návrh nemá šanci projít Poslaneckou sněmovnou, kde mají lékaři velkou zájmovou lobby,« uvedla Marková.

 »Ze zákona mají lidé všude nárok na stejnou péči, dneska se na to ale zapomnělo,« připomněla expertka KSČM.

Autor: 
jad, (upravil a krátil jk), foto: pixabay
Zdroj: 
iportal24.cz; vložil: milfi