Tiskové prohlášení KSČM z mezinárodní konference komunistických a dělnických stran k připomenutí významu Dekretu o míru.
KSČM společně s účastníky mezinárodní konference zastupujícími komunistické a radikálně levicové a dělnické politické strany nejen Evropy, ale i Asie, připomínají zásadní význam jednoho z prvních dekretů vznikající sovětské moci, jež vyjadřovala zájmy širokých mas lidí strádajících válkou.
Dekret o míru změnil svět a stal se základem mezinárodně právních institucí, postupů a dokumentů. Princip okamžitého příměří, nahrazení zbraní rozhovory. Konec anexí a kontribucí, veřejnou diplomacii, právo národů na sebeurčení.
Mír je od data 8. 11. 1917 brán jako zásadní předpoklad kteréhokoli základního lidského a občanského práva, práv politických, sociálních, hospodářských a kulturních. Mír je zárukou práva na rozvoj.
Dekret o míru se stal základní myšlenkou, na které vznikala Společnost národů, která ale zanikla právě při opuštění jeho principů a svět se propadl do ještě katastrofálnější války, než byla ta první světová.
Základní principy Dekretu o míru a hrůzné zkušenosti druhé světové války se staly znovu nosnou ideou při založení OSN a její Rady bezpečnosti, a tato funguje dodnes.
Krize OSN ve dvacetiletí jednopolárního světa byla způsobena jen nenaplňováním, respektive opouštěním těchto principů a zkušeností a pokusu vnutit světu jedinou vůli globálního kapitálu, prostřednictvím paktu NATO, který se stal hrozbou pro světový mír.
Návrat k základním principům - odmítnutí války jako možného pokračování politiky, dialog a úcta k lidské důstojnosti a zájmům drtivé většiny pracujících je také návratem na cestu mírového rozvoje na cestu socialismu, na jejímž začátku byl právě Leninův Dekret o míru.
KSČM, ve spolupráci se svými soudruhy a přáteli na celém světě, věrni tomuto odkazu dál budou věnovat své síly boji za mír, proti agresi a válkám.
V Praze dne 1. 6. 2017