Za účasti České republiky vzniká v těchto dnech nová vojenská struktura Evropské unie pod názvem Permanent Structured Cooperation (PESCO). Podle svých zakládajících dokumentů se má PESCO v blízké době stát novou platformou pro výcvik armád, společné sdílení nákladů na vojenské operace Evropské unie, společné investice pro nákup vojenských kapacit a modernizaci vojenské infrastruktury. Má tak, dle svých tvrzení, doplnit Severoatlantický pakt NATO novým rozměrem, a to o spoluprací, která zajistí rychlejší a efektivnější vojenskou reakci Evropské unie na různé události v zahraničí.
V rámci PESCO bylo již vedeno 17 společných vojenských projektů. Česká republika avizovala své zapojení do 3 z nich. Mělo by se kupříkladu jednat o projekt s názvem Zjednodušení a sjednocení postupů přeshraničního pohybu vojenských jednotek, který jeho iniciátoři popisují jako tzv. vojenský Schengen, umožňující přesun cizích vojsk napříč evropskými státy.
Komunistická strana Čech a Moravy vytvoření nové vojenské struktury Evropské unie PESCO odsoudila a společně s dalšími evropskými komunistickými a dělnickými stranami vydala prohlášení, ve kterém se mimo jiné konstatuje: „Imperialistické Německo vede členské státy Evropské unie, účastnící se vytvoření nové aktu agresivního zbrojení PESCO. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen v této souvislosti potvrdila, že společné ozbrojené síly jsou základní ideou Evropské unie. Do té doby se nám přitom snažili prezentovat evropskou integraci jako mírový projekt.“
V prohlášení evropských komunistů se dále uvádí: „PESCO navyšuje nebezpečí války. Vytvoření PESCO znamená, že Evropská unie chce být schopna vést válku také nezávisle na Spojených státech amerických a Severoatlantickém paktu NATO, nejen pod jejich zastřešením. Kromě povinnosti nepřetržitého zbrojení vyžaduje PESCO připravenost účastnických států významně přispět k budoucím válečným intervencím Evropské unie. Zúčastněné státy jsou nejen povinny zvyšovat své vojenské výdaje, ale také se podílet na společných zbrojních projektech a zároveň i poskytovat vojáky pro tzv. Bojové jednotky Evropské unie.“
Své společné prohlášení pak komunisté z řady členských zemí Evropské unie zakončují následující výzvou: „Peníze by měly být vynaloženy na sociální účely. Každé Euro, které je vynaloženo na zbrojení, je převzato důchodcům, studentům, dětem, rodinám a nemocným. Vyzýváme všechny pokrokové síly a občany členských států Evropské unie, aby společně s námi bojovali proti militarizaci Evropské unie a postavili se tak na odpor imperialistické válce.“