Podnikatelé s nízkými příjmy, kteří nejsou plátci DPH, by mohli evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by ovšem využívat papírové účtenky. Vyplývá to z návrhu novely zákona o EET, kterou připravilo ministerstvo financí. Pro zvláštní režim EET, tedy používání papírových účtenek, je třeba splnit několik podmínek. Poplatník nesmí být plátce DPH, nesmí mít více než jednoho zaměstnance, výše příjmů z evidovaných tržeb nepřesahuje za posledních 12 kalendářních měsíců 200 000 korun a počet evidovaných tržeb za posledních 12 kalendářních měsíců nepřesahuje 500. Podnikatel bude muset od ministerstva získat blok účtenek, které bude mít povinnost vystavovat zákazníkům, a nebude moci použít jiné účtenky. Také bude muset jednou měsíčně informovat Finanční správu o tržbách a mít v provozovně vystavené oznámení o využívání zvláštního režimu EET. Zároveň ale nebude muset žádat o autentizační údaje k EET. Stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš toto opatření víceméně vítá. »Je jasné, že zákon o EET revizi potřebuje. To, že se třetí a čtvrtá vlna EET musela odložit, je důkazem špatné přípravy tohoto zákona. Pokud bude okruh osob, které nejsou povinné, vymezen výší příjmů a neplacením DPH, vnímám to jako racionální krok a lze říct, že je o čem jednat«, naznačil postup KSČM ve sněmovně Dolejš.
Ministerstvo financí dále v novele, která reaguje i na loňské rozhodnutí Ústavního soudu, navrhuje zúžit okruh tržeb, které jsou předmětem evidence, a to na tržby uskutečněné na území ČR. Osvobození od EET by se také mohly dočkat tržby z hazardních her. Ministerstvo také v souvislosti s rozhodnutím Ústavního soudu posouvá další etapy EET. »Nelze očekávat, že by měla vzniknout povinnost evidovat tržby i pro podnikatele ze třetí a čtvrté fáze dříve než v první polovině roku 2019. Přesný termín však bude samozřejmě záviset na délce legislativního procesu«, sdělilo ministerstvo financí.
Třetí vlna EET se měla od března 2018 týkat stánkového prodeje občerstvení bez stolů a židlí, farmářských trhů, dále služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června 2018 se do systému měli zapojit vybraní řemeslníci. Ústavní soud však další vlny EET pozastavil. Ministerstvo financí zároveň včera oznámilo, že navrhne přesunout některé služby z 15procentní do desetiprocentní sazby DPH. Jde například o stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.