Sněmovní volební model červen 2020.

14. 6. 2020

Volební preference Kantar CZ červen

Když tradičně oznamoval Václav Moravec volební preference politických stran z průzkumu Trendy Česka od společnosti Kantar CZ pro Českou televizi, tak avizoval pokles hnutí ANO jako hlavní výstup/zprávu z tohoto průzkumu. ANO opravdu od minulého průzkumu Kantar CZ ztratilo 2,5 %, ale stále si drží bezpečně první místo s 31,5 % hlasů (o 2,5 % více než byl volební výsledek v roce 2017).

Co přinášejí volební preference Kantar CZ v červnu?

Kam zamířili voliči od hnutí ANO? Dle analytiků Kantar CZ nejčastěji uváděli Českou pirátskou stranu a ČSSD. Hlavní důvod byl následující:

ANO nemusely prospět dva menší skandály, které se točily okolo korupčních praktik v komunální buňce ANO a tandemu Faltýnků. Druhá negativní kauza okolo hnutí ANO se zase týkala trestního oznámení, které podal Středočeský kraj na záchranářku upozorňující na nedostatek zdravotního materiálu.

ANO se i po tomto průzkumu ovšem daří velmi dobře. V porovnání s obdobím přesně před rokem, kdy probíhaly protesty proti premiérovi Andreji Babišovi, má strana stále o 4 % více.

Druzí Piráti a třetí ODS

Piráti si opět o procento polepšili a především v průzkumech Kantar CZ mají značný náskok před třetí ODS. V tomto průzkumu mají Piráti 17 % a ODS pouze 13,5 %.

Nejen dle posledního průzkumu můžeme zaznamenat, že se k Pirátů často přiklánějí středo-levicoví voliči, kteří opouštějí ANO, ČSSD i KSČM. Tím, že Piráti integrují voliče těchto „vládních stran“, tak mají otevřenou cestu k tomu, tento typ voličů oslovit v předvolební kampani. Piráti se stále více v očích veřejnosti profilují jako středo-levicová strana a tím mají velký potenciál oslovit právě dřívější nepříliš konzervativní voliče sociálních demokratů i komunistů.

ODS si mírně polepšila stejně jako SPD, avšak lídři těchto stran nejsou v současné době mediálně příliš vidět. Pro ODS je povstání z popela pod vedením Petra Fialy velmi pomalé, a i když si od minulých voleb strana mírně polepšila, tak se čekalo, že podpora ODS bude daleko větší. Pro pravicově orientovanou stranu by měla následující krize představovat příležitost, kterou bude třeba uchopit za správný konec.

8 stran v Poslanecké sněmovně

Ze současných politických stran by se přes volební klauzuli nedostala KDU-ČSL se 4 %. Další čtyři strany jsou jen těsně nad čarou (ČSSD, STAN, TOP 09 a KSČM).

Nejvíce znepokojivou křivku mají komunisté, kteří si pravidelně každý rok odepisují zhruba procento podpory. Mezi staršími voliči jednoznačně převládá přesídlení k hnutí ANO, které je mnohem více na očích v médiích pro tuto cílovou skupinu, kdežto KSČM nedokáže ze své podpory vlády vytěžit žádné politické body a také reálně tato strana s ničím novým nepřichází. Tohoto faktu si nejspíše všimli nyní i v samotné straně chtějí před posledním rokem podpory vlády více prostoru a revizi smlouvy. Držení současné pozice KSČM by totiž ještě mohlo uspíšit sestup této strany.

Autor: 
Miloš Fiala
Zdroj: 
ceske-volby.cz